Aparaty stałe

Aparaty stałe zakładane są zazwyczaj starszym dzieciom, nie są to już ściągane aparaty, tylko takie, które nosi się od rana do wieczora przez około jeden rok. Dziecko musi się przyzwyczaić, do noszenia aparatu, w pierwszych dniach nie będzie to łatwe, ale po jakimś czasie można się przyzwyczaić.

W czasie noszenia aparatu ortodontycznego higiena jamy ustnej jest trudniejsza niż przed założeniem aparatu. Szczotkowanie, nitkowanie i czyszczenie zamków aparatu trwa a wiele więcej niż poprzednia higiena zębów. Jednak noszenie aparatu stomatologicznego ma swoje plusy, w szybkim czasie poprawia się zgryz u pacjenta i widać poprawę w estetyce zębów, a dla dzisiejszej młodzieży wygląd jest bardzo ważny.

Warto pamiętać, że do 12 roku życia, leczenie ortodontyczne aparatami bądź nakładkami jest finansowane przez NFZ, po ukończeniu 12 lat opłaty za aparaty ponosi pacjent.

Stałe aparaty ortodontyczne zbudowane są z zamków, metalowych, porcelanowych bądź złotych, są przyklejane odpowiednim klejem do zębów. Aparaty stałe przesuwają zęby, tak by wyrównać je w szczęce bądź w żuchwie.

Zobaczcie sami jak to wygląda na zdjęciach: